sadsad x
asdasd

Ayarlı Tıraş Makinelerinin Bakımı ve Yağlanması

25 Kasım 2019
Ayarlı Tıraş Makinelerinin Bakımı ve Yağlanması

Başlamadan önce; genel tıraş malzemelerinin temizliğiyle ilgili şuradaki blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bugünkü yazımız için üç temel model seçtik; Merkur Futur ve Progress ile Parker Variant.

Bu makinelerle ilgili özel bir bakım yapmaya gerek olmadığı gibi bir algı olsa da, aslında üreticilerin bununla ilgili talimatları bile mevcut. Sudaki kireç zamanla kaplamalarda kalıntı bırakırken, tıraş sabunlarındaki yağlı içerikler de tortu olarak birikme yapar. Çok basit şekilde söküp temizlik ve bakımlarını yapabileceğiniz makinelerden önce Futur ile başlayalım.

MERKUR FUTUR

1. Öncelikle üst kapağı sökün.

2. Jilet tablasını aşağıya doğru bastırın ve tablayı aşağı doğru bastırırken aynı anda sapı saat yönünün tersine çevirin.

3. Tabla ve altındaki yayı çıkarın. Yayın yönüne dikkat edin, değiştirmeyin.

4. Şimdi tüm parçaları SterimedEndo ile temizleyin. Tüm sabun, yağ ve kireç artıklarından temizlenmeleri için solüsyona daldırma usulü bıraktığınız parçaları 20 dakika bekletin.

5. Ardından tüm parçaları çıkarıp temiz suyla durulayın ve yumuşak bir mikrofiber havluyla kurulayın. Dişli kısımları ince makine ya da silah yağı ile yağlayın. Asidik içerikli yenilebilir bitkisel yağlar kullanmamaya dikkat edin.

6. Sonra yayı yine aynı yönde tablanın alt kısmındaki yerine geçirin.

7. Tablayı yine bastırarak, sapı saat yönünde çevirerek vidalayın.

8. Kapağı takın ve makineniz kullanılmaya hazır.

MERKUR PROGRESS

Şimdi bir de Merkur Progress’ e bakalım.

1. Öncelikle ayar butonunu saat yönünün tersine çevirerek üst kafa tablasını çıkarın.

2. Butonu aşağıya doğru çekerek alt parçayı saptan çıkarın. Jilet tablasını çıkarmaya çalışmayın, bu parça sabit kalacak şekilde üretilmiştir.

3. Şimdi tüm parçaları SterimedEndo ile temizleyip, kurulayın.

4. Tekrar aynı şekilde ayar parçasındaki metal bileziği sıkarak sapın içine geçirin, ittirerek yerine sabitlendiğinen emin olun.

5. Kafa kısmını, üzerindeki çizgi kısmının, tabladaki üçgen işaretiyle denk gelmesine özen göstererek yerleştirin.

6. Ayar butonunu saat yönünde sonuna kadar sıkın. Bu aşamada ayar 1 veya 1’e yakın bir konumda olacaktır. Daha sonra istediğiniz numaraya getirerek tıraş agresifliğini ayarlayın.

PARKER VARIANT ADJUSTABLE

Son olarak da Parker Variant Adjustable makineye bakalım. Bu makine Merkur Progress ile büyük benzerlik gösteriyor ve bütün süreç hemen hemen aynı ancak biz bilgi vermesi açısından yazımıza eklemek istedik.

1. Birinci adımda ayar butonunu saat yönünü tersine çevirerek üst kafa tablasını çıkarın.

2. Alttaki ayar butonunu aşağıya doğru çekerek alt parçayı saptan çıkarın. Jilet tablasını çıkarmaya çalışmayın bu parça sabit kalacak şekilde üretilmiştir.

3 .Tüm parçaları SterimedEndo ile temizleyip, kurulayın.

4. Ayar parçasındaki sapın içine geçirin, ittirerek yerine sabitlendiğine emin olun.

5. Merkur Progress’ te olduğu gibi bu parçayı takarken ortadaki bileziği sıkarak yerleştirmeniz gerekir.

6. Kafa kısmını, üzerindeki çizgi kısmının, tabladaki çizgi işaretiyle denk gelmesine özen göstererek yerleştirin

7. Ayar butonunu saat yönünde çevirerek sonuna kadar sıkın. Sonra istediğiniz kesme derecesini ayarlayın. Makineniz kullanıma hazır.

Temizlik ile ilgili notlar: SterimedEndo kullanıma hazır, güvenli yapısıyla hem kireç ve yağı söker hem, kaplamaları parlatır, hem de dezenfeksiyon yapar. Sadece alüminyum, katalin ve bakalit üzerinde kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Eğer elinizde SterimedEndo yoksa, kireç temizliği için az miktar sirke eklenmiş ılık su da kullanabilirsiniz. Ancak tıraş makinelerinizi bu karışımda 30 dakikadan fazla bekletmemelisiniz. Aksi taktirde sirke kaplamaya zarar verebilir. Sabun kalıntıları için de; deterjan ya da şampuan eklenmiş ılık su kullanabilirsiniz. İnatçı kirler için özellikle iç aksamlarda çizici olmayan yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanılabilir. Dış yüzeylerde temizleme amaçlı bulaşık süngeri, zımpara, sert fırça vs. asla kullanmamalısınız çünkü bunlar tıraş makinenizin kaplaması üzerinde çizikler oluşturabilirler.

Biz yine de Razorus olarak, daha hızlı, pratik ve daha etkili olmasından dolayı tek ürün olarak SterimedEndo kullanımını tavsiye ederiz. Yazımızın faydalı olmasını umariz.

Tıraş keyfiniz daim olsun

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.