sadsad x
asdasd

Dovo Bismarck: Tarihin İnce İşçiliği

14 Kasım 2019
Dovo Bismarck: Tarihin İnce İşçiliği

Ustura üretimi konusunda dünya çapında üne sahip olan Dovo firmasının ürettiği Bismarck, sadece kaliteli bir ustura değil; üretimi devam ettiği halde şimdiden koleksiyonerlerin bir parçası olmuş, yaşayan bir efsanedir. Tüm detaylarıyla, mühendislik alt yapısı ve dizaynıyla Alman tarihinde bir dönemin, usturada hayat bulmuş ifadesidir.

Bu güzel ustura adını Otto von Bismarck’ tan almıştır. "Demir Şansölye" adıyla bilinen ve çok zeki bir siyasetçi olan Bismarck, Alman devlet tarihindeki en önemli figürlerden birisidir. 19. yüzyıl başında birçok küçük Alman devletçiğini birleştirerek, tüm Almanları tek çatı altında toplamış ve Alman ulusal birliğini bir başka deyişle modern Almanya’yı kurmuştur.

Öngörülü sanayi atılımları sayesinde günümüzde Almanya ağır sanayide dünyanın en önde gelen devletlerdendir. Bugün tüm dünyadaki orduların uygun adıma sol ayakla başlaması dahi onun eseridir. “Sosis ve siyasetin nasıl yapıldığını bilen, geceleri rahat uyuyamaz” gibi, tarihe geçmiş efsane sözlerin sahibidir.

İkinci dünya savaşında devasa toplarıyla dünyanın en korkulan savaş gemisi olan efsanevi Bismarck zırhlısına dahi onun adı layık görülmüştür.

Öte yandan, bu efsane usturaya bu ismi veren Dovo değildir. Esasında Bismarck’ın kökenleri çok eskilere dayanır:

20. yüzyılın başlarında Almanya’nın Solingen eyaleti dünyada çelik işçiliğinde lider konumuna gelmiştir. Burada sayısız bıçak yapımcısı usta vardır.

O dönem, Avrupa ve Amerika’da erkek modasının tertemiz tıraşlı yüzlere ve bakımlı bıyıklara dönmesiyle, Solingen’ deki birçok çelik üreticisi üretimini bıçaklardan usturalara doğru kaydırmıştır.

Zamanın önemli bıçak yapımcılarından biri olan Arthur Müller de bunlardan birisidir. Kendi tasarladığı ustura modeline ünlü Otto von Bismarck’ın ismini verir; ve böylece "Bismarck Razor Works" firması doğmuş olur.

İşler bir süre iyi gitse de 1930lara doğru İkinci Dünya Savaşı’nın doğuşu ticareti kötü etkiler. Pek çok ustura üretimhanesi kapanır. Bismarck markası ise zamana boyun eğmez, dayanır ve erkekler arasında sağlamlık ve güvenilirlik anlamında iyiden iyiye ün kazanır.

Savaş sonrası, 1950’ lerde Dovo firması, kaybolmaya yüz tutmuş önemli markaları toparlayarak yeniden hayata geçirme çabasına girmiştir ve bu vesileyle 1957 yılında "Bismarck" da Dovo bünyesine katılmış olur.

O dönemlerde üreticilerin damgaları babadan oğula geçer. 40 ve 50li yıllardaki usturaların üzerinde August Müller’ in ismi bulunmasından dolayı, kesin olmamakla birlikte markanın Dovo’ ya satışının; Arthur Müller’ in oğlu ya da akrabası olduğu düşünülen August Müller tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Toplamda 80'e yakın işlemden geçerek son halini alan Bismarck, karbon çeliğinden, 6/8’ lik ölçüde, tam içbükey taşlanmış, omuzsuz bir dizayndır. Bu kısım, başparmağın tam oturması için eğimli şekillendirilmiştir.

Omuz dediğimiz kısım usturanın yanağının dip kısmında, tüm çeliğe rijitlik sağlayan çıkıntılı bir metal kısımdır. Omuzsuz usturalar daha esnek yapılıdır ve bunun gibi 6/8 ve üstü ölçüler ve tam veya ekstra içbükey taşlamalarda kişinin yüz hatlarına göre esneyerek kesim yaparlar. İlave olarak bunları honlamak daha kolaydır. Ancak omuzlu ya da omuzsuz tasarımların birbirlerine üstünlüğü yoktur, tamamen tercih meselesidir.

Dovo Bismarck’ın sundukları bunlarla kalmaz, yanak harici tüm kısımları 24 ayar altın kaplamadır. Bu, kalite algısını arttırdığı gibi aynı zamanda karbon çeliğinin paslanmasını da engellemiş olur. Yanak kısmında lazerle işlenmiş Bismarck yazısı yine 24 ayar altın kaplamayla çerçevelenmiştir. Altın kaplı sırt bölümünde ince eğe işlemeleri vardır.

Sap olarak şu anda akrilik sedef ve abanoz ağacı seçenekleriyle sunulmaktadır. Dovo'nun dönem dönem, ekstra süslemeli farklı sap modelleri ile piyasaya sunduğu ve ayrıca daha eski tasarıma sahip “Dovo öncesi” Bismarck tasarımı modeller şimdiden koleksiyoncuların en değerli parçalrı haline gelmiştir.

 

Hem teknik anlamda, hem de görsel anlamda birçok noktayı bünyesinde barındıran bu model, tüm bunları şaşırtıcı biçimde uygun fiyata sunma başarısını da göstermektedir. Hatta Bismarck şu an; 6/8, tam içbükey özelliklere sahip olup da bu kadar süslü olarak bulabileceğiniz fiyatı en uygun ustura modellerinden birisidir.

Hem görsellik, hem denge, hem de tıraş kalitesi olarak mükemmel bir ustura olan Bismarck, tüm bu sebeplerden dolayı usturaya başlayan çoğu kişinin aldığı ilk sıfır ustura modelidir. 6/8 olmasına rağmen dengeli ağırlığı ve rahat tutuşu usturaya yeni başlayanlar için kullanılmasını kolaylaştırır.

Bu güzel ustura için aslında çok da fazla bir şey söylememize gerek yok, fotoğraflarına baktığınızda bile onun neden hem Dovo’ nun, hem de tüm ustura modelleri arasında en beğenilen modellerden biri olduğunu anlamanız zor olmayacaktır.

Malzeme ve işçilik kalitesi, detaylara gösterilen özeniyle tipik Alman mükemmeliyetçiliğini yansıtan bu tarihi modeli tüm ustura sever dostlarımıza tavsiye ederiz. Ona iyi bakmanız durumunda ömrünüz boyunca size tüm zarafetiyle hizmet edecek ve ailenizin sonraki nesillerine, aile büyüklerinin tıraş kültürü hakkında bir çok bilginin aktarılmasına vesile olacaktır.

Tıraş keyfiniz daim olsun.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.