sadsad x
asdasd

Parker Markası

27 Ocak 2020
Parker Markası

Özünde Parker' ın diğer bilindik markalardan hiçbir eksiği olmadığı gibi aynı zamanda yeni başlayanlara da tam uygun bir markadır, çünkü tam bir fiyat/performans markasıdır diyebiliriz. Ürünlerinin fiyatları, rakibi diğer büyük markalardan bir tık daha uygundur. Üstelik geniş ürün gamı ile herkesin beğenisine uyacak modellere sahiptir. Gerçekten de onlarca modeli arasında size hitap eden bir tasarım bulamama ihtimaliniz pek yok gibi. Ülkemizde de oldukça sevilen markaya şöyle detaylıca bir bakalım.

Parker Shaving, 1973 yılında Hindistan'da Jagdish Grover tarafından kurulmuş ve 46 yıldan beri aynı aile tarafından yönetilen, geleneksel tıraş dünyasında yenilikçi tasarımlarıyla bilinen bir aile şirketidir. Çalışanların büyük bir kısmı 20 yıldan fazladır firmanın bünyesindedir. Kurucu Jagdish firmasına öyle bağlıdır ki, geçen 47 yıla rağmen halen birçok ürünün üretiminde fiilen yer almaktadır.

Firma 2003 yılında Jagdish'in oğlu Deepak'a geçmiştir. Deepak, babasıyla beraber 2 yıl çalıştıktan sonra üst düzey geleneksel tıraş gereçlerindeki potansiyeli görmüş ve bu yönde atılımlar yaparak, geleneksel tıraşa yoğunlaşmış ve 2005 yılında ihracata başlamıştır. Tecrübeli bir ekip ile mevcut ekipmanlar geliştirilmiş ve yeni çağdaş tasarımlı ürünler ortaya konmuştur. Aslında tüm bu gelişmeler firmanın kurucusu Jagdish Grover'ın yıllarca süren emeği ve özverisinin sonuçlarıdır. Tıraş makinelerinden usturalara, tıraş fırçalarından çeşitli tıraş aksesuarlarına kadar çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Parker Firması, kullanıcıların görüş ve önerilerini dikkate alarak her sonraki ürününü daha da geliştiren bir markadır. Tüm ürünlerinin montajı elde yapılır.

Ürün gamında neler var bakalım; hem modern, hem de eski Gillette modellerini anımsatan nostaljik tasarımlı düz ve açık taraklı, kelebek kafalı, ayarlı tıraş makineleri, kartuş kullanan modeller, jiletli usturalar, çelik usturalar, ustura kayışları, yaprak jilet, sentetik, domuz ve porsuk tıraş fırçaları, saç ve sakal fırçaları, sabun kase ve kapları, köpük kaseleri, tıraş sabunu, şap ve stantlar. Yani geleneksel ıslak tıraşta arayabileceğiniz her şeyi bulabileceğiniz kadar geniş bir ürün gamı. Üstelik her yeni modelde hem işçilik hem kalite anlamında giderek artan bir kaliteden bahsediyoruz.

Parker önceleri kelebek kafalı 22R, 60R, 90R modellerle başlayıp, sonradan klasik üç parçalı 71R, 89R, 91R modelleriyle devam etmiştir. İlerledikçe yeni modeller çıkarmaya devam etmiş ve aldığı geri bildirim neticesinde hem düz, hem de kelebek stil kafalarının dizaynları üzerinde yeniden çalışarak agresifliklerini azaltmış, daha konforlu hale getirmiştir. Ardından tıraş fırçaları, sap, sabun ve diğer aksesuarlar da ürün gamına katıldıktan sonra yakın tarihte ayarlı modeli olan Variant'ı piyasaya sürmüştür.

Firmanın ilk ayarlı modeli olan Parker Variant firmanın kurucusu Jagdish Grower tarafından tasarlanmıştır. Hatta üretimin kusursuz işlediğinden ve ürünün kalitesinin en üst düzeyde olduğundan emin olabilmek için ilk 3000 Variant modelinin montajını bizzat kendisi tamamlamıştır. Gerek tasarımı, gerek işçiliği, gerekse tıraş kalitesiyle Variant öyle beğenilmiştir ki, çıktıktan kısa süre sonra tüm dünyada tıraş severler arasında favori olmuştur. Öyle ki ayarlı makinelerde en beğenilen modellerden birisi olan Merkur Progress modeliyle kıyaslanmış ve ayarlı makineler liginin en üst sıralarına oturmuştur.

Parker burada da durmayıp, son olarak 55SL Semi Slant modelini çıkarmıştır. Kafa kıvrıklığı klasik slant modellerine göre daha az olduğundan buna semi slant adını vermiş ve makinenin, diğer slant makinelerin avantajlarını tahrişsiz, daha kibar bir kesimle sunabilmeyi hedeflemiştir. Şu sıralarda piyasadaki slant kafa eksikliğinde bu model büyük bir heyecan yaratmış durumda. Bu ürünle birlikte jiletli tıraş makinesi çeşitliliği de eksiksiz hale gelmiş durumda.

Usturalar konusunda da boş durmayan firma, bugün her zevke hitap edebilecek jiletli ve çelik usturalara sahiptir. 40’a yakın tıraş fırçası bulunan firmanın ayrıca öküz boynuzundan tıraş kasesi, mango ağacından sabun kasesi, gül ağacı ve boynuzdan sakal fırçası gibi hem çok estetik hem de egzotik ürünleri de bulunmaktadır.

Ürün gamının önemli bir kısmını kendi tesislerinde, tamamen el işçiliğiyle, her aşamasını kalite kontrolünden geçirerek üreten firma, bunun dışında kalan ürünlerini dünyanın çeşitli ülkelerinde kaliteden ödün vermeden ürettirir. Örneğin çelik usturaları Amerika’da el işçiliğiyle üretilmektedir. Tıraş sabunu, sandal ağacı özü, Etiyopya karite yağı, zeytin yağı, aloe vera, kakao, hindistan cevizi ve badem yağıyla zenginleştirilmiştir.

Parker ile ilgili en güzel detay; müşterilerinden aldığı geri bildirimleri çok dikkate alması ve her yeni ürününde bu geri bildirimlere göre ürünlerini geliştirmesidir. Sizi dinleyen, isteklerinizi anlayan ve bunları sağlamaya çalışan bir firma, aslında ideal alıcı-satıcı ilişkisine harika bir örnektir.

Örneğin sap dizaynı, kafa tasarımı ya da kaplama ile ilgili yorumlarda bulunuldu, Parker hemen bunları dikkate alır, görüşleri toplar ve hem bahsi geçen modellerde, hem de sonraki ürettiği modellerde iyileştirmeler yapar. Zaten erken dönem çıkardığı modeller ile son çıkardığı modellere doğru ürün gamını incelediğinizde gerek tasarımların, gerek üretim kalitesinin ne kadar belirgin bir şekilde kademeli olarak arttığını görebilirsiniz.

En eski modelleri de dahil olmak üzere Parker’ın tüm jiletli tıraş makineleri son derece iyi tıraş etme özelliğine sahiptirler. Farklı tasarım ve agresiflik seviyeleri ile herkesin kendine yakın bulduğu bir Parker modeli vardır. Yakın zamanda çıkan Variant ve Semi-Slant modelleri zaten hemen her tıraş sevdalısının gönlünü ilk görüşte çalmış durumda. Bu şekilde baktığımızda kendini sürekli geliştiren ve hep daha iyisi için çaba gösteren kullanıcı dostu bu firmanın daha onlarca yıl boyunca tıraş camiasındaki sağlam yerini koruyacağından eminiz. Eğer henüz bir Parker ürünü edinmediyseniz, ya da şüpheleriniz varsa, hiç çekinmeden denemenizi tavsiye ederiz. Beklentinizin üzerinde bir tıraş keyfi bulacağınıza eminiz.

Tıraş keyfiniz daim olsun!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.