sadsad x
asdasd

Fatip Jiletli Tıraş Makineleri

27 Aralık 2019
Fatip Jiletli Tıraş Makineleri

Önce kısa bir tarihçeden bahsedelim. Fatip, 1950 yılında Milan’ da kurulmuştur. 1950’lerde üretilmeye başlanan Fatip tıraş makinası, klasik tasarımı ve işçiliği ile beğeni kazandı ve çok kısa süre içinde erkekler arasında popüler oldu. Ancak bir süre sonra finansal problemler sebebiyle firma sıkıntıya girdi ve sonunda bir artizan makas firması tarafından satın alındı. Firma, marka ile birlikte tüm üretim makinelerini ve malzemeleri de satın almıştı ve tıraş makinelerinin aynı şekilde üretimine birkaç yıl daha devam etti. Ancak olmayınca üretim tamamen sonlandırıldı.

Tam tarihin tozlu raflarında yerini alacakken 80’lerde Ilario Fazzini adlı bir zanaatkar Fatip markasını yeniden canlandırdı. Üretim Floransa eyaletinin, Lecco şehrinin ufak köyü Premana’ya geçti. Como gölünün 1000 metre üzerinde bulunan Premana; birbirinden yetenekli zanaatkarlar tarafından yüksek el işçiliğiyle üretilen bıçak, makas ve diğer kesici gereçlerin olduğu adeta soyutlanmış bir sanat merkezidir.

Burada Fatip ürünleri, daha modern makineler ve yenilikçi üretim süreçleriyle her zamankinden daha kaliteli olarak üretilmeye başlandı. Ancak Fatip’ in o klasik, zarif tasarım dilinden hiç feragat edilmedi. O zamandan beri de üretim aynı şekilde devam etmekte ve ürünler her aşamada yetenekli zanaatkarların elinden geçerek tamamlanmaktadır.

Bugün Fatip jiletli tıraş makineleri dünyanın her yerinde bilinen, popüler ürünlerdir. Sap ve kafaları sağlam kırılmaz pirinç döküm üzerine çeşitli kaplamalarla üretilen bu üç parçalı tıraş makineleri, ortak bir tasarım diline sahiptir. Fatip’ in kendine has zarif ve aynı zamanda oldukça ciddi, maskülen bir tasarım dili vardır. Bundan dolayı da ilk görüşte geleneksel tıraşcıların kalbini kolayca çalar.

Hem düz, hem taraklı modelleri olan Fatip, yakın zamana kadar sadece taraklı ve agresif makineleriyle biliniyordu. Gerçekten de klasik Fatip taraklı modelleri oldukça agresif makineler olarak nam salmışlardı. Fatip, 2016 yılı sonunda üretim sürecinde bir değişiklik yaptı ve üretimde kullanılan kalıplar değiştirildi. Eski modellerde görülebilen ufak tefek çapak sorunları ortadan kalktı. Ayrıca jilet tablası genişletildi ve makine bir tık daha uysal bir hale getirildi. Yunan mimarisinden esinlenen sütun tarzındaki klasik saplı modellere ek olarak ahşap saplı modeller tanıtıldı. 2017 yılında orijinal taraklı tasarıma ek olarak, daha da kibar kesimli bir model arayanlar için düz kafa tasarımlı Gentile modelleri sunuldu.

Bugün Fatip, uzun ve kalın saplı klasik Grande, kısa ve ince saplı Piccolo, uzun ince saplı, klasik tasarımlı Retro, ahşap saplı Wood ve şık görünümlü Nobile serisi olarak 5 ana grupta üretim yapıyor.

Retro modelleri sadece klasik taraklı kafayla geliyor ve krom, nikel, altın veya antrasit gri olarak dört farklı kaplama ile geliyor.

Orijinal tasarım olan Grande ve onun biraz daha ufağı olan Piccolo; hem taraklı(original), hem taraksız(Gentile) kafa ile yine dört farklı kaplama ile geliyor.

Wood serisi adından da anlaşılacağı üzere hakiki ahşap saplara sahip. Ceviz, wenge, zeytin ve zebrano ağacından üretilen bu çok zarif makineler de hem orijinal hem de kibar gentile kafa ile üretiliyor. Hepsinin kafaları pirinç üzerine krom kaplama olarak gelmekte.

En güncel seri olan Nobile serisinde şıklık öne çıkarılmaya çalışıyor. Parlatılmış siyah akrilik ya da imitasyon boynuz saplı olarak iki çeşitte gelen bu modeller de tıpkı wood serisindeki gibi krom kaplı ve orijinal taraklı ya da düz gentile kafalardan birisiyle tercih edilebiliyor.

70 yıllık serüveninde inişli çıkışlı bir süreç geçirmiş olsa da bugün Fatip, herkesin beğenilerine uyacak geniş ürün gamıyla yerini sağlamlaştırmış durumda. Uygun fiyat ve zarif İtalyan tasarımını birleştiren Fatip jiletli tıraş makineleri ile kendinizi şımartmak için fazla beklemeyin deriz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Tıraş keyfiniz daim olsun!

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.