sadsad x
asdasd

VIDEO: Sinek kaydı Tıraş

08 Kasım 2019
VIDEO: Sinek kaydı Tıraş

Sinek kaydı tıraş nedir, onu normal tıraştan ayıran nedir?

Peki sinek kaydı tıraşın diğer tıraşlardan farkı ne? Her tıraşın zaten sinek kaydı olması gerekmiyor mu? Aslında hayır gerekmiyor.

Sevgili dostlar, standart normal bir tıraş öyle çok fazla yakın değildir, cilt temizdir, pürüzsüzdür ama belki sakal uçları görünebilir, elinizle kontrol ettiğinizde belli belirsiz sakal uçları gelebilir. Yine de baktığınızda gayet temiz görünür.

"Damat tıraşı" olarak da bildiğimiz "sinek kaydı tıraş" ise, en basit tabirle hiçbir sakal tanesi bırakmayacak şekilde, çok yakın ve pürüzsüz tıraş olmak demektir. Cilt mermer gibi olur ve sakal uçları ya hiç görünmez ya da çok az görünür. Yüzünüz gözünüz açılır. “Bebek gibi olmuşsun” “gençleşmişsin” gibi iltifatlar alıyorsanız başarılı bir sinek kaydı tıraş olmuşsunuzdur. Tıraşın en ileri halidir diyebiliriz.

Sinek kaydı tıraş nasıl olunur?

Yeni başlayanlara zor gelse de sinek kaydı tıraşın teknik anlamda normal bir tıraştan aslında çok da farklı bir süreci yoktur. Sadece daha yakın bir sonuç elde etmek için ilave perde eklemek ve biraz daha ayrıntıcı olmak gerekir. Tıraş biraz daha ağırdan alınır. Haliyle daha fazla perde tıraş olunacağı için de ön hazırlığa ve tıraş tekniğine biraz daha özen gösterilir.

Hem sakalların uğraştırmadan rahatça temizlenmeleri için önceden fırça ile iyi bir yumuşatma, hem de tıraş sonrası cildi dindirmek için sağlam bir tıraş sonrası ürün olmazsa olmazımızdır. E tabi keskinliği yüksek bir jilet ve en azından orta agresiflikte bir makine kullanmak da önemlidir. Çok kibar kesimli makineler ile sinek kaydı tıraşa ulaşmanız biraz zor olacaktır. Fakat sinek kaydı tıraş için çok agresif bir makineye ihtiyacınız da yoktur. Jilet keskinliği daha önemlidir. İlaveten, jiletli usturalar ve çelik usturalarda kesici ağız doğrudan ciltle temasta olduğundan bunlarla sinek kaydı tıraşa ulaşmak daha da kolaydır.

Normalde tıraşınızı iki perde oluyorsanız, sinekkaydı tıraş için 3 veya gerekiyorsa 4 perde olursunuz. Her perdede sakalı farklı yönlerde kesersiniz ki elinize hiç sakal gelmesin. Son perdede yanakları tersten almak da sinek kaydı tıraşta sık kullanılan bir yöntemdir. Aşağıdaki videomuzda, başından sonuna "nasıl sinek kaydı tıraş olunur" göstermeye çalıştık. Anlatılanların hepsine uyarsanız, zaman içerisinde el tekniğiniz oturacak ve sinek kaydı tıraşa çok daha rahat ulaşabileceksiniz.

Keyifli seyirler dileriz.

 

Sinek kaydı tıraş yapılmalı mı yapılmamalı mı? Ne sıklıkta yapılmalı?

Dostlar, önce şunu anlamak lazım; sinek kaydı tıraş bir zorunluluk değildir. Bir yanlış kanı; başarılı bir tıraşın, sinek kaydı olması gerektiğidir. Dikkatinizi çekelim; yukarıda sinek kaydı tıraş için, tıraşın “en ileri halidir” dedik ama tıraşın “en iyi halidir” demedik. 1-2 perdelik konforlu tıraşla da gayet memnun kalabilir ve günü rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Sinek kaydı tıraşta konfordan biraz feragat edip, tıraş yakınlığını ilerletirsiniz.

Tıraş öznel bir konudur. Kişinin cilt ve sakal tipine göre çok fazla değişken vardır. Herkesin cildi sinek kaydı tıraşı kaldırmayabilir veya düzenli sinek kaydı tıraşı kaldırmayabilir. Her tıraşı 3-4 perde olmak belirli bir zaman sonra cildi yorabilir.

Aslına bakarsanız, tecrübeli gelenekselciler günlük konforlu tıraşı, sinek kaydı tıraşa göre daha fazla tercih ederler. Onlar sadece belirli zamanlarda sinek kaydı tıraş olurlar ki ciltleri hep en iyi kondisyonda kalsın. Gerçekten de sinek kaydı tıraşı özel zamanlara saklamak en iyisidir, bu özel bir gün olabilir; bir iş ya da arkadaş toplantısı olabilir; kendinizi güzel hissettiğiniz bir Pazar sabahı, ya da evlilik yıldönümünüz olabilir. Böylece hem sinek kaydı tıraş “özel” kalmış olur, hem de cildiniz en iyi durumda kalır.

Yazımızı sonlandırmadan önce bir tavsiye verelim; sinek kaydı tıraşı bir hedef olarak görmeyin ve elinizle hissettiğiniz bir parçacık sakal ucu ile aranızı bozmayın. Unutmayın ki; geleneksel tıraş, modern sistemlere göre zaten son derece yakın tıraş demektir. Fazla zorlarsanız kıl dönmeleri ile uğraşabilirsiniz. Siz keyif almaya bakın, gerisi zaten gelecektir.

Tıraş keyfiniz daim olsun!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.