Tıraş Öncesi Muhabbeti Yaptık...

22 Eylül 2018
Tıraş Öncesi Muhabbeti Yaptık...

Onlara tıraşımızın sahne arkasındaki kahramanları da diyebiliriz. Evet, onlar genellikle odağımızda olmayan, haklarında fazla detay bilmesek de, severek kullandığımız ve vazgeçemediğimiz "tıraş öncesi ürünleri”…

Bu yazımızda, sıklıkla sorular aldığımız bu ürünlere biraz daha derinlikli bakalım ve bu ürünlerin alamet-i farikası nedir; dilimiz döndüğünce anlatalım dedik. Temel soru şu: Nedir bu tıraş öncesi ürünleri; ne işe yarar, nasıl çalışırlar ve gerçekten gerekli midir?

 

Haydi başlayalım:

Tıraş köpüğünü yüzümüze uygulamadan önce, sakalı yumuşatmak ve cilde nem ve esneklik kazandırmak amacıyla kullanılan her türlü ürüne "tıraş öncesi ürünü” diyoruz. Bu ürünler genellikle tıraş öncesi yağları, kremleri veya peeling ürünleri olarak karşımıza çıkıyorlar.

Sanılanın aksine, bu ürünlerin asıl amacı, cildi kaplayarak kayganlık ve koruma sağlamak değil, cildi şiddetle nemlendirerek esneklik sağlamaktır.

Tıraşınız esnasında cildinizin nem düzeyi ne kadar fazlaysa, cildiniz o kadar esnek olacak ve jilet veya usturanız üzerinden geçerken, cilt bu alete göre şekil alabilecek ve alete bir anlamda yol verecektir. Unutmayalım ki, "esneyemeyen her şey kırılgandır”. Nasıl ki cam esneyemeyip kırılırken esnek malzemeler kırılmıyorsa, nasıl kuru yaprak esneyemeyip dökülürken yaş yaprağı eğip büksek de orijinal haline dönebiliyorsa; cildiniz de yeterince nemli değilse, tıraş bıçağı üzerinden geçerken esneyemediği için kılcal düzeyde çatlamalar (tahriş) ve çizilmelere daha açık olacaktır. Öyleyse amacımız, tıraş esnasında cildin nem düzeyini yükselterek, yaş bir yaprak gibi davranmasını, bıçağın altında esneklik göstermesini ve bıçak oradan geçtikten sonra, zarar görmeden eski haline dönmesini sağlamak olmalıdır.

Öyleyse bu gözle tıraş öncesi ürünlere bir bakalım.

 

Tıraş öncesi yağlar:

Tıraştan önce yüzünüzü ılık suyla yıkadıktan sonra üzerine bir tıraş öncesi yağı uyguladığınızda iki işlev birden gerçekleşir. İlki, yağlar cildiniz tarafından emilmese bile, yüzünüzü adeta bir film gibi kaplayarak ıslak cildinizdeki nemi cilde geçici olarak hapseder. İkincisi, yağlar cildinize bir kayganlık ve koruma sağlar. Ancak tıraş fırçası kullanıyorsanız (ki bunu hararetle öneririz), fırçayı uyguladıkça koruma ve kayganlık etkisi belli oranda azalacaktır. Tabi nem etkisi devam eder. Fırça kullanmıyor ve tıraş jeli veya köpüğünüzü cildinize elinizle uyguluyorsanız, kayganlık ve koruma etkisini daha fazla hissedersiniz.

 

Tıraş öncesi krem ve peeling ürünleri:

Bu ürünler yağlar gibi cildi kaplayarak çalışmaz, cilt tarafından emilirler. Çalışma prensipleri bir taraftan cilt gözeneklerini açıp temizlerken, diğer taraftan (emilen içerikleri ile) cildin nem düzeyini hızla arttırmalarıdır. Böylelikle tıraş fırçanızı uygulamaya başladığınızda, cilt nemlenmiş ve gözenekler iyice açılmış olacaktır. Bu sayede kıl uçları cilt gözeneklerinize ve sakal köklerine daha rahat temas edeceğinden, fırçanız sakalın kaldırılması ve yumuşatılması görevini daha rahat yerine getirecektir. Açılmış ve temiz gözenekler, tıraş kremi veya sabununuzdaki faydalı özlerin de cildinize daha rahat şekilde nüfus etmesini sağlayacaktır.

 

Peki gerekli mi? 

İşte burada karar sizin. Tıraş kreminiz veya sabununuz cildinizle öyle uyumludur ve cildinizi öyle güzel nemlendiriyordur ki, kullandığınız tıraş öncesi ürünün etkisi marjinal kalabilir. Öte yandan tıraş kremi veya sabununuz cildinizde o kadar da yüksek nemliliği sağlamıyorsa, cildinize ve tıraş üslubunuza uygun olarak seçeceğiniz bir tıraş öncesi ürün, tıraşınıza sınıf atlatarak sizi tam kalbinizden de yakalayabilir.

Sonuçta, bu ürünler uzun yıllardır rüştünü ispatlamış, tüm dünyada geleneksel tıraş raflarında en beğenilen ürünler arasında yerlerini almış durumdalar. Bize sorarsanız, uygun olabilecek ürünü tespit etmek kaydıyla, siz de bir deneyin deriz…

 

Tıraş keyfiniz daim olsun.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.