Yeni Başlayanlar İçin Islak Tıraş

22 Eylül 2018
Yeni Başlayanlar İçin Islak Tıraş

Demek ıslak tıraşı denemek istiyorsunuz..

Bir yandan merak ederken diğer yandan kesiciler, jiletler filan derken ürküyor ve nereden başlayacağınızı pek bilemiyorsunuz. Ürünlerimiz size göz kırpıyor belki ama "kendimi keser miyim?" endişesine kapılıyorsunuz. Haklısınız. Kendinizi kesebilirsiniz. Ama herhangi bir çok bıçaklı kartuşla kestiğiniz kadar kesebilirsiniz. Bu nedenle korkmayın. Nesiller boyunca erkekler bu aletlerle tıraş oldu. Daha da önemlisi tıraş onlar için keyifli bir bakım rutiniydi. Dedelerimiz, babalarımız taptaze tıraşlarıyla banyodan çıkarken kendilerini "arslan" gibi hissederlerdi. Bütün gün jilet gibi gezerlerdi... İşte biz de bu yazıyı, alışageldiğiniz sabah bakımınızı, keyifli, erkeksi bir rutine dönüştürmeniz, güne "arslan" gibi başlayabilmeniz için hazırladık.

Öncelikle aklınızdaki "neden bunu yapıyorum?” sorusuna içinizi rahatlatacak geçerli birkaç neden sıralayalım:

1. Bugüne kadarki en keyifli ve yakın tıraş deneyimini yaşayacaksınız; şahane hissedeceksiniz.

2. Tasarruf edeceksiniz.

3. Tıraş olacağınız saati iple çeker olacaksınız.

4. Cildiniz hiç olmadığı kadar taze ve canlı olacak; cilt problemleriniz azalacak.

Kısacası, tıraş konusunda sınıf atlayacaksınız ve bu hayatınıza yansıyacak.

Bu konuda bir miktar araştırma yaptıysanız, karşınıza çıkan onlarca ürün ve yazıyla aklınız karışmış olmalı. Şimdi sizin için konuyu sadeleştirelim:

İlk aşamada yapılması gereken orta kalitede bir fırça edinerek yüz hazırlığında sınıf atlamaktır. Fırça konusuna aşağıda bir parça daha detaylı değindik. İsterseniz fırça aşamasında kalabilir; isterseniz de ikinci aşamaya geçerek, bir jiletli tıraş makinesi edinebilirsiniz.  Üçüncü ve son aşama ise kullandığınız krem, sabun, tıraş öncesi ve sonrası kozmetiklerin kalitesini arttırmanız olacaktır. Süreç bundan ibaret.

Fırça:

Tıraş Fırçası

Islak tıraşın en önemli bileşenidir. Sakalınızı kesmek için ister ustura, ister jiletli tıraş makinesi, isterseniz de çok bıçaklı kartuşları kullanın ama yüzünüzü tıraşa mutlaka fırçayla hazırlayın. Fırça, yüzünüzün temizliğinde, ölü hücrelerin ayıklanmasında, cildinizin ve sakalınızın yumuşayıp gözeneklerin açılmasında esastır. Fırça ile, tıraş kalitenizdeki artışı ve cildinizdeki farkı daha ilk tıraşınızda deneyimlersiniz.

Başlangıç için gayet uygun alternatifler olan sentetik veya domuz kılı modellerimizi tercih edebileceğiniz gibi, porsuk kılı fırçalarımızdan da, fazla lükse kaçmadan, bir "pure badger" veya "best badger" model tercih edebilirsiniz. Tabi ki "super badger” ve "silvertip badger” gibi daha üst düzey fırçalarımız mevcut. Ancak, ilk seferde, henüz cildinizi tanımadan ve tıraş tarzınızı oluşturmadan böyle bir yatırım yapmanıza gerek olmadığı gibi, bu "hi-end” tıraş fırçaları nispeten daha yumuşak uçlu ve narin olduklarından hatalı kullanımda uçların kırılmasına veya kıl dökmesine sebep olabilirsiniz; aceleye gerek yok.

Eğer "fırçamı tıraş kasemde köpürtür, sonra yüzüme masajlarım" diyorsanız porsuk veya sentetik, "kremi yüzümde birkaç noktaya sürer, yüzümde köpürtürüm" diyorsanız porsuk, veya "sabunu berber usulü kaba basar; oradan köpürtüp yüzüme alırım" diyorsanız domuz, porsuk veya sentetik tercih edebilirsiniz. Hatta en kolayı, bizden de yardım isteyebilirsiniz. Numaramız aşağıda; aramaktan çekinmeyin.

 

Jiletli Tıraş Makinesi:

 

jiletli tıraş makinesiŞimdi geldik sizi en çok düşündüren konuya... Bir kere şunu baştan söyleyelim: Islak tıraşa yeni başlıyorsanız ustura kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.  "Ustura” ayrı bir başlıktır. Sonuçta amacımız sizi kazanmak. Kaybetmek istemiyoruz. Çok bıçaklı kartuşları ise zaten kullanıyorsunuzdur. O konuda bir tavsiyeye ihtiyaç duyacağınızı düşünmediğimizden, biz konuya direk "jiletli tıraş makineleri”nden giriyoruz.

Aynı fırçalarda olduğu gibi makinelerde de geniş bir seçenek imkanınız mevcut. Ancak içlerinden bazıları var ki; bugüne kadar binlerce üyemizi başarıyla geleneksel tıraşa başlatmış ve tüm dünyada rüştünü ispat etmiş makineler. Bunları "Jiletli Tıraş Makineleri" kategorimizde, "Orta-Agresif" başlığı altında bulabilirsiniz.

Çok bıçaklı kartuşlara alışkınsanız, jiletli tıraş makineleriyle tıraş olurken de bastırma eğiliminde olacaksınız demektir. Her ne kadar "bastırmamalısınız” desek de alışkanlıkları bir günde bırakmak mümkün olmuyor; biliyoruz. Bu sebeple fazla agresif olmayan, hafif – orta agresiflikte makineler tavsiye ediyoruz. Ve yineliyoruz: Bastırmanız sadece cildinizin tahriş olmasına sebep olur; daha yakın tıraş sağlamaz. Elinizin yönlendirmesiyle makinenin yüzünüzde kendi ağırlığıyla akmasına izin verin. Henüz başladığınız için, işin başından "ayarlanabilir” tipteki makineleri pek tavsiye etmiyoruz. Bunun sebebi öğrenme sürecinizdeki birkaç konforsuz tıraşı makinenin ayarına yorma ve ayar değiştirerek düzeltme eğilimi gösterecek olmanızın öğrenme sürecinizi uzatmasıdır. Halbuki sabit başlıklı bir makine ile tıraş olduğunuzda odağınız tamamen elinizin yönü, açısı, baskısı ve akışında olacaktır. Bu sayede kısa sürede yüzünüzü ve sakalınızı tanıyarak kendi tıraş tarzınızı oluşturacaksınız.

 

Yaprak Jilet Seçimi:

İşte bu konu muhakkak deneyerek bulmanız gereken bir konudur. Her erkeğin cildi, sakal tipi, tarzı ve beklentisi farklıdır. Bu sebeple jilet seçimi son derece kişisel bir tercihtir ve size bu noktada jilet önerisinde bulunmamız pek doğru olmaz. Ülkemizde ve dünyada beğenilen ve yaygın olarak kullanılan çoğu markayı stoklarımızda bulundurmaya gayret ediyoruz. Size tavsiyemiz fırsat buldukça hepsini denemeniz olabilir. Eliniz alıştıkça jiletler arasındaki farkı daha iyi anlayacak ve deneme – yanılma yöntemiyle kendinize ve kullandığınız makineye uygun olanı rahatça seçebileceksiniz.

 

Krem ve Sabunlar:tıraş köpüğü

Fırça ve jiletli tıraş makineleri için geniş seçme imkanından bahsettik. Ancak sabun ve kremler alanında seçme imkanınız adeta sayısızdır diyebiliriz. En basitinden yakınınızdaki herhangi bir markete uğrayıp ne kadar geniş seçme şansınız olduğunu görebilirsiniz. Göreceğiniz tüm ürünler de "en yakın ve tahrişsiz tıraşı” sağladığını iddia ediyor olacaktır. Ancak malesef bu ürünlerin büyük bir kısmında petrokimyasal içerikler, hafif his kaybına yol açan bileşenler ve raf ömrünü uzatmaya yönelik kimyasallar bulunmaktadır. Biz bir yandan "fırça ile ıslak tıraş sağlıklıdır” derken öte yandan sağlık konusunda şüphe duyduğumuz ürünleri her sabah yüzünüze sürmenizi öneremeyiz. Bunun yerine doğal içerikli geleneksel sabun ve kremleri tercih etmeniz doğru olacaktır.

Ülkemizde bir ürünümüz var ki; tüm dünyada tanınmış ve kabul görmüştür: Arko Berber Sabunu’ndan bahsediyoruz. Oldukça hesaplı ve fiyat performans kalitesi son derece yüksektir. Harika köpürür ve köpüğü uzun süre dayanır. Dünyada kokusuyla ilgili bazı eleştiriler olsa da,  bize göre yolculuğunuza bu sabunla başlamanızın fiyattan çok daha fazla getirisi olacaktır. Sabunu jelatininden çıkartır çıkartmaz ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Köpürttükçe etrafa yayılan kokuyla kendinizi çocukluğunuz veya gençliğinizden bir anda bulacak ve o anı adeta yeniden yaşayacaksınız. Bu sabunu alın ve evinizde bulunan metal veya ahşap bir kaba basın. Sabun oldukça yumuşaktır ve bir miktar baskıyla kabın tabanına yayılacaktır. Tıraşınız esnasında sıcak suyu kılları arasına hapsetmiş olan fırçanızın darbeleriyle rahatlıkla köpürecektir. Başlangıcı bu sabunla yapmanızı öneriyoruz. Zamanla ihtiyaç duydukça, daha sofistike ürünlere geçersiniz.

 

Tıraş Sonrası Ürünler :

Cilt Şapı : Doğal potasyum alüminyum sülfat, yani tuzdur. Tıraş sonrası gözeneklerin kapanması ve dezenfekte etmek için kullanılır. Damarları büzüştürücü etkisi olduğundan tahrişi azaltır ve cildi gerginleştirir. Tıraşınız tamamlanıp da yüzünüzü soğuk suyla duruladıktan sonra (cildiniz halen ıslakken) şapı yüzünüzde hafifçe gezdirmeniz ve yüzünüzü tekrar soğuk suyla durulamanız yeterlidir. Şap kullanımını, nemlendirici bir tıraş sonrası kremle desteklemenizi öneririz.

Kantaşı : Tıraş sırasında olabilecek ufak kazaların yol açabileceği kanamaları durdurmak için kullanılır. Yukarıda bahsettiğimiz şapla çok karıştırılır ancak bileşimi şaptan farklıdır. Ve yine şaptan farklı olarak her tıraştan sonra değil, sadece küçük kazalar olduğunda kullanılır. Ucu nemlendirilip kanayan bölgeye bir süre bastırılarak kullanılır. Her ihtimale karşı bir tane edinmenizde fayda vardır.

Tıraş Sonrası Krem veya Losyonlar : Tıraşınız tamamlandıktan sonra cildinizin nemlendirilmesi ve yatışması için kullanmanız gereken ürünlerdir. Geleneksel tıraşa yeni başlıyor olduğunuz için, bugüne kadar hangi ürünü kullandıysanız onu kullanmaya devam etmenizi önerebiliriz. Bir tek istisna var; alkol. Tıraş sonrası hassaslaşmış bir cilde alkol uygulamanız hiç tavsiye etmediğimiz birşeydir. Eğer bugüne kadar alkol kullanmışsanız, en azından eliniz jiletli tıraş makinesine alışıp da tahrişsiz tıraşlar yapabilene kadar alkol yerine yatıştırıcı ve nemlendirici özelliği fazla olan balsam, krem veya alkolsüz bir emülsiyon kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Buraya kadar size birtakım malzeme tavsiyelerinde bulunduk. Madem buraya kadar okudunuz, artık işin büyüsüne geçmeyi hakettiniz:  

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; ıslak tıraş sadece yüzünüzdeki kıllardan kurtulmak değildir. Islak tıraş, erkeksi bir bakım ritüeli, güne adam gibi bir başlangıçtır. Islak tıraş zamandan sizin için kurtarılmış bir kesit, bir yalnız kalış, varoluşa adanmış bir çeşit övgüdür.

Şimdi malzemeleriniz hazırsa, yakınınızdaki bir müzik çalar veya akıllı telefonunuzdan sevdiğiniz müziği açın. Kabınızı sıcak suyla doldurup fırçanızı suyun içine bırakın. Fırçanız suyu emerken siz de yüzünüzü sıcak suyla ıslatıp rahatlatın. Fırçanızı kaptan çıkarıp hafifçe silkeleyerek fazla suyunu atın ve kaba basmış olduğunuz sabunun üzerinde 5 – 10 saniye kadar dairesel hareketlerle gezdirin. Sonra tıraş kabınızda köpüğünüzü hazırlamaya devam edin. Köpüğünüzdeki su kabarcıkları azalmaya başladığında kıvama geliyor demektir. Fırçayı kabın içerisine bırakıp yüzünüzü bir kez daha sıcak suyla ıslatın. Daha sonra fırçanızı yüzünüze masaj yaparak ve sakalları kaldırdığını hissederek 2-3 dakika kadar uygulayın. Yeterli olduğunu hissettiğinizde sabunu fırçayla boya yapar gibi yüzünüze yayın ve fırçanızı bırakın. Favori çizginizi işaret parmağınızla açın ve jiletli makinenizi favori hizzanıza gelecek şekilde hafifçe cildinize yaslayın. Kesinlikle bastırmayın. Sadece doğru açıyı (yani keskin kenarın cildinize dokunduğu açıyı) bulmanız gerekiyor. Doğru açıyı sakalınızın kesilirken çıkardığı çıtır çıtır sesten anlayacaksınız. İlk perdede sakalınızı mutlaka çıkış yönünde kesin. Burada amaç bir geçişte tüm sakalı kesmek değil; her geçişte sakalı azaltmaktır. Yani sakalın hepsini bir seferde kesme kaygısıyla bastırmayın; arada kalan oluyorsa kalsın, önemli değil. Ters veya çapraz kesmeye çalışmayın. Jileti her zaman hareketinizin yönü sapla aynı doğrultuda olacak şekilde kaydırın. Yana kaydırırsanız çizik atarsınız. (Olsun; ilk seferin günahı olmaz)

İkinci perdeye geçmeden yüzünüzü ılık suyla durulayın ve sabun yüküyle bekleyen fırçanızla yüzünüzü bir kez daha boyayın. Artık fazla masaja gerek yok. Tıraşta bundan sonrası tarz meselesi. Kimisi ikinci perdede sakalı çapraz keser, kiminin cildi hassastır bir kez daha çıkış yönünde keser, kimisi daha ikinci perdeden tersten kesmeye başlar. İdeal olarak ikinci perdede hafif çapraz alıp bırakmak veya üçüncü perdede bir çıt daha ters – çapraz kesmektir. Söylediğimiz gibi, bundan sonrası tarz meselesi.

Kesme işini tamamladıktan sonra yüzünüzü önce ılık suyla sonra soğuk suyla durulayın. Soğuk su gözenekleri kapatır. Bu durulama sırasında cilt şapını hafifçe cildinizde gezdirebilirsiniz. Son olarak da cildinizi nemlendirin. Aslında elinizle çok fazla ovuşturmanızı önermiyoruz ama gün boyunca yüzünüze dokunmaktan keyif duyacak, dokundukça tıraşınızın kalitesine şaşıracak ve tıraş olurken yaşadığınız bu keyifli anları hatırlayacaksınız.

Artık ailedensiniz; aramıza hoşgeldiniz.

Fırçanızı ılık suyla yıkayarak sabunu mutlaka temizleyin; hafifçe silkeleyerek üzerindeki suyu atın ve hava alabileceği bir yerde mümkünse baş aşağı asarak kurumaya bırakın. 

Sorunuz olursa bize yazmaktan veya aramaktan çekinmeyin. Sizi tanımaktan memnun olacağız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.